« Ožujak 2024 »

Vrste studija u Republici Hrvatskoj

Visoko obrazovanje u Republici Hrvatskoj provodi se kroz sveučilišne i stručne studije.

Sveučilišni studij osposobljava studente za obavljanje poslova u znanosti i visokom obrazovanju, u poslovnom svijetu, javnom sektoru i društvu općenito te ih osposobljava za razvoj i primjenu znanstvenih i stručnih dostignuća.

Stručni studij pruža studentima primjerenu razinu znanja i vještina koje omogućavaju obavljanje stručnih zanimanja i osposobljava ih za neposredno uključivanje u radni proces.

1. Sveučilišni studij obuhvaća tri razine:

preddiplomski, diplomski i poslijediplomski studij.

a) Preddiplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri do četiri godine i njegovim se završetkom stječe 180 do 240 ECTS bodova. Završetkom se stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica uz naznaku struke.

Student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom ili specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili ući na tržište rada.

b) Diplomski sveučilišni studij traje u pravilu jednu do dvije godine i njegovim se završetkom stječe 60 do 120 ECTS bodova.
Završetkom preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija čijim se završetkom stječe najmanje 300 ECTS bodova, stječe se akademski naziv magistar/magistra struke.

Student nakon ove razine može nastaviti studirati na poslijediplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.

c) Poslijediplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri godine.
Završetkom se stječe u pravilu 180 ECTS bodova te akademski stupanj doktor/doktorica znanosti.

Poslijediplomski specijalistički studij traje u pravilu jednu do dvije godine i njegovim se završetkom stječe akademski naziv sveučilišni specijalist/specijalistica uz naznaku struke.

2. Stručni studij obuhvaća dvije razine:

stručni i specijalistički diplomski stručni studij.

a) Stručni studij traje dvije do tri (iznimno četiri) godine i njegovim se završetkom stječe 120 do 180 ECTS bodova.
Završetkom stručnog studija sa 180 ili više ECTS bodova stječe se stručni naziv stručni prvostupnik/prvostupnica uz naznaku struke.

Student nakon ove razine može nastaviti studirati na specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili diplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.

b) Specijalistički diplomski stručni studij traje jednu do dvije godine  i njegovim se završetkom stječe 60 d0 120 ECTS bodova.
Završetkom se stječe stručni naziv stručni specijalist/specijalistica uz naznaku struke.

Student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.

U Republici Hrvatskoj do danas su akreditirana 1272 studijska programa.

Uvjete upisa na sve razine sveučilišnih i stručnih studija određuju visoka učilišta.