Terenska nastava
Autor: Irina Kosanović, 1. 7. 2015.

25.2.2015.

TERENSKA NASTAVA

BUZET – POSJET HEP-u, PIVOVARI I CIMOSU
OBILAZAK ĆIĆARIJSKIH SELA STRADALIH U 2. SVJETSKOM RATU
RAZGLED VIŽINADE I POSJET ZVJEZDARNICI U VIŠNJANU (TIĆANU)

Domaćin ovogodišnjeg Županijskog natjecanja iz geografije bila je naša Škola pa su za naše učenike te srijede 25. veljače organizirani poučni satovi terenske nastave.

BUZET – POSJET HEP-u, PIVOVARI I CIMOSU

Učenici svih razreda strukovnih usmjerenja osim 2. b posjetili su HEP, Pivovaru i Cimos. U HEP-u su obišli visokonaponsko rasklopno postrojenje, u Pivovari su upoznali kompletni proizvodni proces – od ulaska sirovine do finalnog proizvoda, a u Cimosu saznali sve o postupku kataforeze i postupku tlačnog lijeva. Svuda su ih dočekali ljubazni i susretljivi domaćini, spremni odgovoriti na svako njihovo pitanje.

OBILAZAK ĆIĆARIJSKIH SELA STRADALIH U 2. SVJETSKOM RATU

Za to su vrijeme učenici 1. i 2. razreda gimnazije krenuli u pravcu Ćićarije. Predvođeni profesorom povijesti Hrvojem Badurinom i profesorom tjelesne kulture Nebojšom Kneževićem, u suradnji s Udrugom antifašista Grada Buzeta, posjetili su spomenike žrtvama II. svjetskog rata. Autobusom su prolazili selima Ćićarije i putem slušali o tamošnjim spomenicima, uništenim kućama, potresnim događajima. Prva stanica bile su Jelovice gdje su se, unatoč jakom vjetru, zaustavili kod spomenika žrtvama fašizma koji im je opisao predsjednik Udruge antifašista gospodin Edo Jerman. U Munama  su saznali pojedinosti o projektu „Ne ponovilo se“ tamošnje Udruge mladih, sastali se s predstavnicima Udruge antifašista Liburnija i posjetili spomenik poginulom talijanskom komandantu Zolli. Zatim su zajedno krenuli prema selu Lipi, u kojem su počinjena masovna ubojstva te je stradalo čak 269 stanovnika. Te podatke o strašnim događajima i još poneku zanimljivost učenici su imali prilike čuti u zasad nedovršenom muzeju te pored spomenika žrtvama terora.

Nakon kratke šetnje Opatijom, zaustavili su se u Ičićima kod još jednog spomenika. To je tzv. Jama gdje im se pridružio i gospodin Oleg Mandić, predsjednik opatijske UA koji je nekim učenicima bio poznat i s prijašnjih predavanja. On je ispričao o događaju 1945. godine kad je ubijeno 37 civila i bačeno u jamu, a to se zbilo samo nekoliko dana prije kraja Drugog svjetskog rata. Žrtvama je odana počast minutom šutnje. Na kraju ovog poučnog obilaska učenici su se vratili s nekim novim predodžbama o tragičnim događajima na Ćićariji, a zadovoljstvo nakon terenske nastave bilo je obostrano. Mladi su proširili svoja saznanja o tom teškom razdoblju u svjetskoj povijesti koje se odrazilo i na živote naših ljudi, a dogovorena je i daljnja suradnja s buzetskom Udrugom antifašista.

Ela Mandalenić, 2. g

RAZGLED VIŽINADE I POSJET ZVJEZDARNICI U VIŠNJANU (TIĆANU)

Učenici 3. i 4. razreda gimnazije te 2. b četverogodišnjeg strukovnog usmjerenja prošetali su Vižinadom te posjetili Višnjan i zvjezdarnicu u Tićanu.

Naš posjet Vižinadi započeo je upoznavanjem glavnog gradskog trga prepoznatljivom po baroknoj Battistelinoj šterni, odnosno mjesnoj cisterni s dva bunara. Šternu je popularizirala poznata manifestacija Histrijada, tradicionalno godišnje okupljanje čakavskih pjesnika. Od 1994. susret se održava druge subote u mjesecu lipnju, a sudionici manifestacije objavljuju svoje prvi put izvedene pjesme u zbirci Verši na šterni.  Patricija Šverko,  Ivana Matković, Luka Petohleb i Erik  Uran, učenici 3- g razreda, ozbiljno su se pripremili  za posjet Vižinadi. Prelistali su  stare zbirke  i pripremili simpatično izlaganje o  pjesničkom susretu koje su začinili interpretativnim čitanjem odabranih pjesama.

Uz pratnju i tumačenje našeg  ljubaznog vodiča gospodina Valtera Baldaša, učitelja u  PŠ Vižinada razgledali smo crkvu Svetog Barnabe u kojoj su nas se posebno dojmile freske s prikazima iz Kristova života i Posljednjim sudom, a uočili smo i grafite pisane glagoljicom i latinicom.

Nakon  upoznavanja s Općinom Vižinada, uputili smo se prema glavnom odredištu, Višnjanu. Tamo nas je dočekao profesor Korado Korlević, hrvatski znanstvenik koji svoja istraživanja najviše bazira na astronomiji, a specijalnost mu je potraga za asteroidima. Pronašao ih je čak 947,  bio je suotkrivač  još njih 110, a dva su kometa i nazvana po njemu. Naš predavač apsolutno je opravdao svoju reputaciju izuzetnog edukatora i motivatora te nam održao  predavanje koje je najavio kao  izlaganje  u obliku vrtuljka  jer je obuhvatilo više tema. Naglasak je bio na svijetu u budućnosti te „razmišljanju“ o tome  kako ćemo se sigurno morati odseliti s našeg planeta kakvu god tehnologiju dotad razvili. Naglasio je kako danas živimo u tzv. „društvu snova“  koje će nas dovesti do propasti te nam ukazao na važnost obrazovanja.  Na kraju predavanja imali smo priliku predavaču postaviti nekoliko pitanja na koja nam je on vrlo rado odgovarao.

Ispred zvjezdarnice  u Tićanu  dočekao nas je  suradnik gospodina Korlevića, gospodin Gianfranco Labinjan koji je ispred zvjezdarnice postavio teleskop za promatranje Sunca. Međutim, meteorološke prilike nam  nisu išle na ruku, bilo je jako oblačno pa nas je gospodin Labinjan samo teorijski upoznao s načinom rada teleskopa. Nadamo se da ćemo drugi put imati sunčan dan ili vedro zvjezdano nebo za razgledavanje. Također nam je pokazao uzorke nekih kometa iz Hrvatske i svijeta, kako pravih, tako i 3D kopija. Ispričao nam je i detalje o Ljetnoj školi astronomije.

Alisa Fabris, Eric Andreas Vivoda i Erik Uran, 3. g