« Svibanj 2024 »

Erasmus+ projekt - nastavak u školi
Autor: Pino Zidarić, 6. 12. 2021.

Drage naše vjerne pratiteljice i pratitelji,

naš Erasmus+ projekt „My future in my hands“ iznenada je prekinut tijekom mobilnosti u Njemačkoj zbog zaraze 12 učenika i 4 profesora koronavirusom. Učenici i profesori odradili su jedan tjedan stručne prakse prije pojave bolesti. Bili su podijeljeni u grupe tako da je svaka grupa u prvom tjednu uspjela naučiti nešto novo.

Organizacija povratka u Hrvatsku bila je izuzetno zahtjevna. Morali smo organizirati dva prijevoza, jedan za zdrave sudionike i jedan za bolesne. Radilo se o putu od 1000 km.  U tim teškim trenucima, pomoć od vrha naše države bila je nesebična i ne postoje riječi kojima bismo se dovoljno zahvalili svima koji su nam tada pružili podršku. Zahvalu dugujemo Ministarstvu znanosti i obrazovanja,  Istarskoj županiji i Upravnom odjelu za obrazovanje, sport i tehničku kulturu, Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije, Ministarstvu vanjskih poslova, Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Njemačkoj, Županijskom stožeru civilne zaštite istarske županije te prijevoznicima Volte i Fils. Iza naziva svih nabrojanih institucija stoje ljubazni i dragi zaposlenici, prije svega ljudi velikoga srca. Hvala vam na svemu! <3

Nakon prvoga šoka zbog novonastale situacije, dolaska sudionika doma, odležavanja bolesti i povratka u školu, profesori nisu imali mira i nisu se mogli pomiriti sa situacijom da je sve gotovo. Odlučili su okupiti sve učenike 2. b, 3. b i 4. b razreda, ukupno njih četrdeset i dvoje,  oko započetoga projekta, nastaviti tamo gdje su stali i završiti ono što su započeli. Sreća je da su kroz skoro sve faze projekta prošli po grupama pa su i sami učenici mogli učiti jedni druge.

Sa sobom su donijeli postolja za semafore koja su uspjeli završiti na praksi u prvome tjednu. Sada smo nabavili sve što nam je potrebno za daljnju izradu (filamente, elektroničke komponente – tranzistore, LED diode, konektore i kablove, snažne mikroupravljače ArduinoMega2560 – mozak semafora, bakrene pločice – buduće matične ploče za elektroniku, razvijače za bakrene pločice, fina svrdla i ostali materijal). Učenici 2. b i 3. b razreda nastavili su u školi modelirati semafore u programu Blender i printati ih na 3D printeru. Učenici 4. b razreda počeli su sa crtanjem sheme električnog upravljačkog kruga semafora te projektiranjem tiskanih pločica.  Izradom tiskanih pločica bavit će se učenici 2.b i 3.b razreda, a učenici svih razreda uključenih u projekt lemit će elektroničke komponente na pločice i povezivati strujne krugove. U sami finiš ulaze maturanti s programiranjem ArduinoMege kako bi semafori proradili u potrebnom režimu. U svim fazama provedbe projekta učenicima pomažu profesori Lino Maretić, Mirijan Ritoša i Pino Zidarić, inače sudionici mobilnosti u Njemačkoj. Veliku pomoć svi imaju i od naše psihologinje Dubravke Ujčić-Lukšić, koja im je i na mobilnosti pružala podršku dok su boravili u izolaciji.

Svi s nestrpljenjem iščekujemo da naši semafori prorade, a učenici nauče toliko toga novoga.

U privitku su i neke fotografije dosadašnjega rada u školi. Bit će toga još jer projekt se primiče kraju i moramo zapeti kako bismo sve završili do zadanoga roka.

Hvala svima koji ste cijelo vrijeme uz nas.

Sve vijesti o projektu pratite na našim Facebook stranicama i Erasmus stranici.

Koordinatorica projekta Sanja Pincan i ravnateljica Margareta Gumilar