« Svibanj 2024 »

Terenska nastava – Projekt „Učimo i zabavljajmo se zajedno“
Autor: Irina Kosanović, 21. 1. 2019.

21. 12. 2018. – Rijeka, Lovran

Uoči blagdana htjeli smo učiniti dobro djelo i uljepšati blagdansko vrijeme i našim učenicima i drugima.
Stoga smo 21.12. posjetili Dom za nezbrinutu djecu Ivana Brlić Mažuranić, Lovran i proveli s njima zanimljiv dan pun edukativnih igara i prezentacija. Pripremajući i izrađujući predavanja i izlaganja i naši su učenici naučili nešto novo, a osim toga posjetili smo džamiju u Rijeci i Muzej računala Peek&Poke.
Cijeli je dan bio ispunjen edukativnim, ali i zabavnim i humanitarnim aktivnostima.

Irina Kosanović prof. mentor, Jasminka Miletić, prof. mentor, Milena Salkanović prof., Dalibor Pilekić

Prva aktivnost naše terenske nastave bila je posjeta riječkoj džamiji, jednoj od najljepših u ovom dijelu Europe.(Izgradio ju je Dušan Džamonja koji je ovim projektom potvrdio svoju ljubav prema arhitekturi.) Primio nas je glavni imam gospodin Hajrudin  Mujkanović.   Iako smo se pripremali kroz satove Vjeronauka i Etike s profesorima Daliborom Pilekićem i Jasminkom Miletić, pri prvom smo koraku uistinu morali pokazati spremnost za različitost i toleranciju tako što smo izuli svoju obuću, a djevojke su svoju glavu pokrile maramama. Ulaskom u sam prostor džamije, ugodno smo se smjestili i s velikom pažnjom osvrnuli na interijer. Efendija Mujkanović nam je objasnio veliku povezanost između monoteističkih religija: židovstva, kršćanstva i islama. Naglasio nam je da nas puno toga više povezuje nego li što to mi mislimo. Isus i Marija u arapskim se knjigama spominju kao Merjem i Isa i također imaju veliku ulogu kod muslimanskog vjernika. U daljnjem predavanju, gospodin Mujkanović osvrnuo se na pet stupova islama: 1. Šehadet – svjedočanstvo vjere, 2. Namaz – molitva kroz klanjanje, 3. Ramazanski post, 4. Zekat – dio imovine (2%) odvaja se za siromašne i potrebite te 5. Hadž – hodočašća na sveta mjesta posebice u Meku (obvezuje samo one muslimane koji su financijski sposobni).  Govor gospodina Mujaknovića bio je izrazito produhovljen tako da bismo ga mogli slušati cijeli dan. Oprostili smo se uz poziv  da slobodno navratimo kad god želimo.

Sljedeći korak bio je posjet informatičkom muzeju PEEK&POKE/Muzej računala. Dočekao nas je gospodin Svetozar Nilović, jedan od osnivača ovog muzeja. Predstavio nam je stalni postav starih računala i informatičke povijesti. U ovom stalnom izložbenom postavu izloženo je preko tisuću eksponata  svjetske i hrvatske računalne povijesti. Na prostoru od tri stotine kvadratnih metara, to je ujedno najveći takav postav u ovom dijelu Europe. Gospodin Nilović i prof. Kosanović obratili su se učenicima te im pojasnili neke od izloženih eksponata. Svi zajedno bili smo pozvani isprobati neke od starih igrica (ovisno o našim afinitetima).

Središnja aktivnost naše terenske nastave, za koju smo se pripremali cijelo obrazovno razdoblje, bio je posjet Dječjem domu Ivane Brlić Mažuranić u Lovranu. U tom domu smještena su djeca bez adekvatne socijalne skrbi i tamo dolaze po preporuci Centra za socijalnu skrb. Nakon što su godinu dana provela u tom domu, djeca se mogu posvojiti ili udomiti. Nas je srdačno primila i ugostila gospođa Suzana Mravinac, ravnateljica Doma. Iznijela nam je podatak da u  Domu trenutačno živi 25 štićenika. Djeca su različite dobi (osnovnoškolci i srednjoškolci). Neki su u cjelodnevnom smještaju, a neki u poludnevnom boravku te nakon toga odlaze svojim kućama.

Prof. Irina Kosanović naumila je da naši informatičari i matematičari, prezentiraju štićenicima Doma razne matematičko – edukativne igre i prezentacije. Pod njenom paskom i podrškom prof.  Milene Salkanović, učenici naše Škole marljivo su cijelo obrazovno razdoblje pripremali program. Prezentirali su ga potom u tri grupe, mlađim i starijim osnovnoškolcima te srednjoškolcima.

Prvu grupu učenika vodila je prof. Miletić. Profesorici  Salkanović u drugoj grupi pridružio se prof. Pilekić. Treću grupu vodila je prof. Kosanović.

Učenici 3.g i 4.g razreda gimnazije zabavljali su najmlađe štićenike zanimljivim izlaganjem o rimskim i majanskim brojevima. Učenicima od 5. do 8. razreda naši su učenici prezentirali računanje uz pomoć abacusa i vedske matematike. Maturanti i učenici 3.g razreda pokazali su srednjoškolcima prezentaciju i crteže fraktala i ispričali im ponešto o kriptografiji.

Nakon zabavnog učenja slijedilo je darivanje. Kroz ova četiri mjeseca, uspjeli smo prikupiti novčani  iznos od 2.900,00 kn te smo kupili računalo koje su naši informatičari složili i pripremili za rad.

U ime Školskog knjižnog kluba štićenicima smo darovali knjige. Svako dijete dobilo je pojedinačan pokklon, a dobili su i više grupnih poklona (igre i slatkiši).

U završnom dijelu, u ime Škole, prof. Kosanović darovala je štićenicima Doma računalo. Ravnateljica gospođa Mravinac primila je dar u ime štićenika i zahvalila se prigodnim riječima.

Nije nam bilo jednostavno oprostiti se od štićenika Doma i obećali smo da to neće biti naš zadnji susret.