« Svibanj 2018 »

Tematiku vezanu uz knjige i knjižnicu možete pratiti na Facebook stranici Knjižnice Srednje škole Buzet.

B. Labotić, dipl. bibliotekar
Plakati Kongresne knjižnice u našoj knjižnici
Autor: Irina Kosanović, 5. 11. 2017.

Kongresna knjižnica u Washingtonu najveća je knjižnica na svijetu.
Osnovana je 1800. godine.

Knjige su raspoređene na 1350 km polica. Sadrži primjerak slavne Gutenbergove Biblije.

B. Labotić, dipl. bibliotekar

Knjižnica

Knjižnica Srednje škole Buzet djeluje u sastavu Škole od njezina osnutka 1971. godine. Smještena je na posljednjem katu školske zgrade i obuhvaća prostor  površine 20m2. Nalazi se u sklopu informatički opremljene učionice.

Knjižnica je opremljena na način da udovoljava osnovnim uvjetima za knjižničnu djelatnost. Prostor je podijeljen na dio za rad školskog knjižničara i dio u kojem je smješten knjižni fond, koji je u potpunosti u otvorenom pristupu. Knjižnica je opremljena jednim računalom za rad knjižničara s ADSL priključkom.

Fond trenutno obuhvaća 6 607 svezaka, 13 naslova periodike te 81 jedinicu AV građe. Knjižni fond obuhvaća referentnu zbirku (enciklopedije, rječnike, leksikone, priručnike iz različitih područja, atlase), stručnu literaturu potrebnu za rad nastavnog osoblja, udžbenike, nastavne materijale te lektirne naslove. Zavičajna zbirka obuhvaća 68 svezaka.

POSLANJE KNJIŽNICE

Školska knjižnica izvor je informacija i znanja u materijalnom obliku (knjiga, časopis, DVD…)  Osnovni ciljevi djelovanja knjižnice:  potpora odgojnim i obrazovnim zadacima zacrtanima nastavnim planom  i programom  Škole,  poticanje trajnih čitateljskih navika,  omogućavanje stjecaja stvaralačkog iskustva pri korištenju i kreiranju informacija, pomoć pri učenju, poticanje učenika u korištenju vještina koje će im pomoći pri vrednovanju informacija, razvijanje osjećaja za komunikaciju unutar zajednice;  promicanje načela da su sloboda mišljenja i slobodan pristup informacijama preduvjet za uspješno i odgovorno sudjelovanje u građanskom demokratskom društvu.

Knjižnica djeluje u skladu s Etičkim kodeksom Hrvatskog knjižničarskog društva.

Voditeljica školske knjižnice je Bogdana Labotić, dipl. bibliotekar.