Projekt Zelene knjižnice
Autor: Irina Kosanović, 1. 2. 2018.

Knjižnica Srednje škole Buzet je u okviru projekta Zelene knjižnice i suradnje s organizacijom Greenpeace Hrvatska sudjelovala u europskoj kampanji protiv plastike.

Pridružili smo se kampanji i tražili od ministra zaštite okoliša Tomislava Ćorića da se izbori za bolje zakone o otpadu u EU te da zaustavi onečišćenje plastikom koje guši naša mora i ugrožava životinje i ljudsko zdravlje. Novi zakoni EU o otpadu usvojeni su 2017. godine, a nedavno je objavljena i Strategija EU za plastiku. Sastojci mikroplastike i oksoplastika (plastika čiji proces biorazgradnje nije siguran, već se raspada u manje dijelove), smatraju se toksičnim onečišćenjem i bit će zabranjeni primjenom Uredbe EU o kemikalijama, što predstavlja velik uspjeh.

Države članice dobile su pravo ograničiti korištenje plastike za jednokratnu uporabu bez bojazni od tužbi i EU će u 2018. godini predložiti zakonska rješenja za pojedine plastične predmete za jednokratnu uporabu. Ovo je također uspjeh, no nužno je da zemlje članice već danas zabrane pojedine plastične predmete za jednokratnu uporabu budući da je stanje krizno, a procesi EU znaju trajati godinama.

Naši učenici Davor Mikac i Josip Matijašić podijelili su ustanovama na području Grada Buzeta plastičnu ambalažu za jednokratnu uporabu s peticijom.

Plastični otpad bio je tema Svjetskog ekonomskog foruma održanog u Davosu.

Bogdana Labotić, dipl. bibliotekar