2016-02-24 11:34:11

Srednjoškolski lov na blago

Učenici Srednje škole Buzet imali su priliku na jedno poslijepodne postati lovci na blago. Naime, u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem „Augustin Vivoda“ - Narodnom knjižnicom Buzet, srednjoškolci su se u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige uključili igrom Lov na blago

Srednjoškolski lov na blago

Učenici Srednje škole Buzet imali su priliku na jedno poslijepodne postati lovci na blago.  Naime, u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem „Augustin Vivoda“ - Narodnom knjižnicom Buzet, srednjoškolci su se u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige uključili igrom Lov na blago. Sličnom aktivnošću u travnju smo u Školi obilježili Noć knjige, a sad je prostor potrage proširen na gradske ulice. U ulozi organizatora i autora zanimljivih i složenih zagonetki opet su se našli maturanti Alisa Fabris, Eric Andreas Vivoda, Michele Benčić te Luka Petohleb.

Prijavljeni učenici podijeljeni su u grupe od tri člana iz bilo kojeg razreda. Natjecalo se pet grupa koje su morale riješiti pomno smišljene zagonetke zabilježene na papirićima skrivenim na raznim mjestima u gradu. Svaka riješena zagonetka vodila je do sljedeće, a da bismo u tome bili uspješni, trebalo je  uključiti klikere, ali i znati ponešto o povijesti Buzeta.

Igra je počela ispred Narodnog doma u Buzetu gdje je tijekom večeri bilo sjedište organizatora.  Četiri su grupe okupile sve svoje članove, a peta samo jednog, Vitu iz 1. g razreda. On je poslušao savjet organizatora i  pridružio se našoj grupi.  Odlično, što nas je više, to će biti lakše riješiti zagonetke! Osim toga, mogli smo se razdvojiti bez mogućnosti da netko ostane sam. Na startnom mjestu prvo smo dobili kartu jedne buzetske četvrti. Nakon  malo promišljanja, shvatili smo da je to Sjeverna zona. Brzo, trči tamo! 

Na porukama smo našli riječ amulofobija ( za što smo ubrzo saznali da znači strah od hodanja) te sliku palete i kista. „Harijeva galerija u Starom gradu!“ zaključili smo. I, opet trčećim korakom po kratici. Bili smo u pravu! Kod galerije Harija Ivančića našli smo sliku starih željeznih vrata. Ali, gdje su? Pogađali smo, trčali gore pa dolje, mozgali.... Na kraju se uključila. i cijela slastičarnica. Odlučili smo se za nekoliko opcija i razdvojili. Uzbuđene i u žurbi, nas dvije došle smo do jedne od njih - vrata na početku staze koja je nekada vodila do stare pekare, ispred autobusnog kolodvora. „Tu je! Tu! Požuri!“ vikale smo jedna drugoj. Napetost je rasla...  Što sada? Očaj, eto što! Na papiru se nalazio niz brojeva, tri po tri. Ispod tog niza pisalo je: „Ako riješiš zagonetku, ne boji se upotrijebiti je.“ Da.... AKO riješiš zagonetku. I opet smo mislili, zbrajali, oduzimali, pretvarali brojke u slova na tipkovnici mobitela. Na kraju je ispalo jednostavnije od svih ideja koje smo, u svojim filozofiranjima, razvili. Svaka je skupina od tri broja, ako ste ih zbrojili, odavala jednu znamenku telefonskog broja. 099... Zovi! Jesmo li pogriješili? Tko će se sada javiti? Bio je to Luka i rekao nam je da dođemo do Narodnog doma. To! Trči! Uspjeli smo, prvi smo! Ili smo tako mislili... 

Na naše razočaranje, kod Narodnog doma uručili su nam novu zagonetku. Pisalo je: "Mjesto gladijatorskih borbi, izvor vode." Par sekundi smo buljili u papirić kad je netko uzviknuo da je to sigurno pekara  Arena. Užurbanim korakom stigli smo do pekare i pronašli novi papirić. „Gdje su naši stari čitali?“ Pomislili smo da je to u muzeju u Starom gradu gdje je nekad bila knjižnica. Po drugi put smo se penjali po brežuljku u mrklom mraku uvjereni da ćemo tamo pronaći papir. No, prevarili smo se. Pretražili smo svaki kutak muzeja, ali papirića nije bilo. Nakon još nekoliko minuta provedenih u Starom gradu, odlučili smo pitati organizatore za pomoć. Rekli su nam samo da je papirić na mjestu gdje smo već bili. Hmm, gdje sad? Najbliže nam je bio nekadašnji prostor prodavaonice „Ošo“ ispred autobusnog kolodvora gdje smo pronašli broj mobitela pa smo odlučili prvo tamo provjeriti. Na naše oduševljenje papir je bio baš tamo! Čestitam! Osvojili ste prvo mjesto! Svi smo uglas to pročitali. Zadnjim snagama trčali smo prema Narodnom domu gdje su nam čestitali i uručili odlične nagrade. Dobili smo besplatnu pizzu i piće u Ježiću te godišnju članarinu u knjižnici u vrijednosti od 100 kuna. Bili smo presretni te smo čekali i ostale grupe da pronađu zadnju zagonetku i dođu s nama proslaviti. Bilo je to nezaboravno iskustvo i želimo čim prije to ponoviti. Organizatori su bili odlični, nadamo se da ce opet organizirati takvo što i s još težim zagonetkama.

                                                                                     Ela Pahor, 2. g

 

Osvojene nagrade u lovu na blago:

1 mjesto – skupina u sastavu: Anamarija Guzijan (1. g), Vito Danielle Coglievina (1. g), Ela Pahor (2. g) i Valentina Dujanić (2. g) nagrađeni su godišnjom članarinom u knjižnici, pizzom i pićem u pizzeriji Ježić.
2 mjesto – skupina čiji su članovi bili Dea Belasić (3. g), Antonela Buterin (3. g), Elvis Marinac (3. g) i Leana Vratović (3. g)  nagrađena je knjigama.
3 mjesto – Lucija Ritoša (2. g), Dominik Vivoda (2. g) i  Deni Zubin (2. g) za svoj su trud nagrađeni tehničkim i kemijskim olovkama.

 


Srednja škola Buzet