Svjetski tjedan svemira
Autor: Irina Kosanović, 14. 11. 2015.

Svjetski tjedan svemira

Povodom Svjetskog tjedna svemira, koji se kao i svake godine obilježava od 4. do 10. listopada, maturanti Eric Andreas Vivoda i Erik Uran u  vijećnici buzetskog Narodnog doma održali su predavanja namijenjena građanima Buzeta pod zajedničkim nazivom „Učimo o svemiru“.  U izradi prezentacije i pripremama stručnim savjetima i sugestijama pomagala im je profesorica fizike Margareta Gumilar. Za vođenje programa zadužili su svoju kolegicu iz razreda Alisu Fabris.

Na prvom predavanju, namijenjenom završnim razredima osnovne škole i starijima, održanom 6. listopada 2015. godine  Eric Andreas Vivoda informirao nas je  o bitnim pojmovima koje moramo znati da bismo uopće razumjeli teoriju velikog praska. Zaključili smo da je  fizika, točnije astronomija,  opširan i težak predmet. Eric se zaista odlično snašao u ulozi predavača i sve te složene pojmove objasnio  nam  na razumljiv način. Vrlo zanimljiva bila je i prezentacija  Erika Urana o planetima. Opisao je bitne karakteristike planeta Sunčevog sustava, objasnio zašto Pluton više ne smatramo planetom i iskoristio priliku da nas pobliže uvede u svijet patuljastih planeta. Predavanje je bilo veoma informativno i zanimljivo te korisno svima koji žele pobliže proučiti svemir i otkriti njegove tajne.

Drugo predavanje su Eric Andreas i Erik održali u srijedu 7. listopada 2015. godine, ali za mlađi uzrast. Reakcije malenih bile su odlične. Nakon predavanja bilo je planirano promatranje noćnog neba teleskopom, ali zbog loših uvjeta u atmosferi (naoblake) to nije bilo moguće te su se dječica morala zadovoljiti razgledavanjem teleskopa.

S obzirom na zanimljive teme i predavače, stigao je i poziv za predavanje učenicima 7. i 8. razreda OŠ Potpićan koje su Eric Andreas i Erik održali 13. listopada 2015. godine.

Liza Sulimanec i Leana Vratović, 3. g