« Ožujak 2024 »

Otvaranje pretovarne stanice Griža
Autor: Irina Kosanović, 4. 11. 2015.

Kao dobri stari Istrijani ministra smo dočekali tradicionalnim plesom balunom koji su otplesali simpatični dječaci i djevojčice iz našeg vrtića „Grdelin“.

Otvaranje pretovarne stanice Griža

Ovog sam ljeta odlučila jedno od mnogih besposlenih jutara iskoristiti kako bih napravila nešto korisno pa sam se odazvala pozivu u školu. Trebalo je pomagati u pripremama za dolazak ministra. Nisam znala koji ministar dolazi, ni zašto, ali nisam postavljala previše pitanja. Naš je zadatak bio složiti buketiće od miomirisnih začinskih trava. Kao nagradu za uložen trud, dobili smo jambo pizzu iz Ježića, ali i poziv da se sljedećeg dana fotografiramo s ministrom na smetlištu. Znam, poziv na smetlište ne zvuči baš ugodno, a pogotovo nisam znala što bi ministar tamo radio. Ipak, moram priznati da su pretovarnu stanicu Griža, a sa mnom se slaže i mnogo gospođa čije sam komentare čula na otvorenju, zaista lijepo uredili te više uopće nemate osjećaj da ste odlagalištu otpada. Kada smo stigli, ugodno sam se iznenadila jer mi je u sjećanju na to mjesto ostala slika velike hrpe smeća koju sada nisam vidjela. Izgrađen je novi pogon za sortiranje otpada koji zaslužuje velike pohvale, ali mi je ipak žao što je put do stanice, kojeg se dobro sjećam baš zbog široke bijele kamenite staze, pretvoren u betonsku cestu.

Predstavljanje prisutnih uzvanika i uvodni govor o projektu vješto je održala direktorica buzetskog komunalnog poduzeća Park Ervina Šurković Kisiček. Naravno, riječ je dobio i gradonačelnik našega grada, gospodin Siniša Žulić, ali i direktor Fonda  za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Muller te Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović. Neki su govori bili vrlo opširni i informativni, a drugi pak veoma sažeti. Po običaju, istaknuta je količina novčanog ulaganja, proces obavljanja posla i ciljevi kojima se možemo nadati u budućnosti. Uglavnom, stanica Griža postat će mjesto gdje će se sortirati otpad s čak 310 kilometara površine koja obuhvaća grad Buzet i općinu Lanišće. Kasnije će se taj otpad prevoziti na Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun.

Bilo je rečeno i da će stanica Griža postati zelena oaza, a grad Buzet ekološki visoko osviještenim gradom.

Na svakom dobrom otvorenju mora postojati neka simbolična gesta koja će ga obilježiti. Što mislite o stotinu zelenih i bijelih balona koji padaju kroz veliki otvor? Meni su se svidjeli, a pogotovo kada su počeli neočekivano pucati od vrućine.

No dobro, bilo kako bilo, sada je došao naš red da pokažemo svoje uratke na štandovima škole i vrtića. Izložili smo svoje  crteže, slike, te jedna neobičnu skulpturu kao primjer kreativnog iskorištavanja starih stvari.

Naši su buketići zbilja bili traženi, valjda svi vole dobre začine. Ministar i ostali uzvanici  prošetali su do svakog štanda i sa svima izmijenili nekoliko riječi.
        Kada je službeni dio programa završen, proslavili smo u hotelu Fontana na gradskom trgu uz bogati banket.

Ela Pahor, 1. g