Naši učenici u Zagrebu
Autor: Irina Kosanović, 13. 3. 2019.

Srednja škola Buzet na 13. Državnoj smotri simuliranih suđenja iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja

Dana 9. ožujka 2019.g. održana je na Općinskom sudu u Novom Zagrebu, Državna smotra simuliranih suđenja iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja.

Pokazivale su se vještine i saznanja iz Modula Zakon u razredu - simulirana suđenja. Simulirano suđenje između ostalog razvija kod učenika samopouzdanje, siguran nastup, vještinu govorenja te kritičko razmišljanje. Naglašava važnost timskog rada i vježbanja slušanja i suradnje. Nakon svega učenicima je omogućeno bolje razumijevanje pravosudnog sustava - od pravila za izvođenje dokaza do ponašanja u sudnici. To pridonosi povećanju njihove svijesti o važnosti prava u demokratskom društvu.

Svake godine učenici dobiju za primjer slučaj koji se uistinu dogodio.  Ove godine učenici su raspravljali i sudili na primjeru kaznene parnice Županijsko državno odvjetništvo u Mitogradu protiv Ane Grabar. Iz ponuđenih činjenica i dokaza, učenici trebaju izvući one podatke koji će ići u prilog tužiteljstvu odnosno obrani. Svjedoci se moraju koliko je god moguće uživjeti u zadane uloge.

Školu su u timu tužiteljstva predstavljale Petra Šorgo i Ema Bauer; članovi obrane Alesia Nežić i Ana Jurišić dok su u ulozi svjedoka bili Anamarija Guzijan, Karla Havić i Noell Paladin.

U prvom krugu pripala nam je uloga branitelja nasuprot Centra za pružanje usluga u zajednici iz Splita, a u drugom krugu bili smo tužitelji protiv Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva iz Đurđevca iz Bjelovara. U oba kruga sudila nam je gospođa Ana Kovačević, sutkinja Općinskog suda u Novom Zagrebu.

Posjet Islamskom centru u Zagrebu

Sudionike Smotre, u popodnevnim satima primio je efendija Mirza Mešić. Učenicima je prezentirao kompleks islamskog centra u čijem se sklopu nalazi Islamska gimnazija, dvorana za konferencije, restoran te prostori za nastavu islamskog vjeronauka. Gospodin Mešić osobito je istaknuo spomenik podignut poginulim hrvatskim državljanima islamske vjeroispovijesti u Domovinskom ratu.

Voditelji: prof. Jasminka Miletić i Dalibor Pilekić