Projekt „Rošćina i Humšćina“
Autor: Irina Kosanović, 16. 11. 2018.

Projekt „Rošćina i Humšćina“, četvrti u nizu zavičajnih projekata Srednje škole Buzet, predstavili smo javnosti 8.11.2018. Radeći na projektu istražili smo geografsko-povijesne i jezične osobitosti, gastronomiju, stare zanate. Upoznali smo povijest željeznice, glazbenu tradiciju, narodne običaje i legende, prisjetili se značajnih glagoljskih spomenika, otkrili detalje iz stvaralačkoga životopisa znamenitih ličnosti Rošćine i Humšćine. Razgovarali smo sa svojim roditeljima, bakama, djedovima, rođacima, prijateljima i susjedima, skupljali stare uporabne predmete, dokumente i fotografije koji svjedoče o nekim davnim, ali za sve nas značajnim i dragim vremenima. Sastavili smo i mali razlikovni rječnik da se „ne puzuabi domaća beseda“ i da se vidi koliko su jezici naših sela slični ili različiti.
Istraženo i naučeno o Rošćini i Humšćini prvi smo put pokazali na 2. Festivalu zavičajnosti održanom 28. travnja 2018. u Labinu gdje smo uredili izložbeni prostor i prikazali petminutni film za čije su stvaranje zaslužni učenici naše škole. Naš je izložbeni kutak izazvao veliku pozornost posjetitelja i organizatora te će fotografija izložaka zauzeti svoje mjesto na stranici službenoga kalendara Istarske županije za 2019. godinu.
Zahvaljujemo Istarskoj županiji koja je među pristiglim prijavama za sufinanciranje zavičajnih projekata prepoznala vrijednost i našega projekta te mu dodijelila financijska sredstva za istraživački rad, provedbu i prezentaciju. Zahvaljujemo i svima ostalima koji su na bilo koji način pomogli da se naš projekt ovako lijepo predstavi.

U programu prilikom otvaranja izložbe sudjelovali su: Školski bend, gunjci Arkul iz Željezničarskoga kulturno-umjetničkoga društva „Renato Pernić“, gospodin Vladimir Pernić, a prisutnima se obratila i voditeljica projekta profesorica Mateja Runko.