preskoči na sadržaj

Srednja škola Buzet

Login

Detektor meteora SŠB

  

Grad Buzet

 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Meteorološka postaja
Oglasna ploča
Arhiva dokumenata

Brojač posjeta
Ispis statistike od 30. 6. 2016.

Ukupno: 353839

Testni centar SŠ Buzet

Ecdl Hrvatska

Carnet

 

Obavijesti

Školska godina 2023./2024.
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projekt "Industrijska računala i mikroupravljači u mehatronici"
Autor: Irina Kosanović, 13. 11. 2017.

Projekt "Industrijska računala i mikroupravljači u mehatronici" drugi je naš projekt u sklopu programa Erasmus+. Nastavak je prijeko potrebnog osposobljavanja učenika u smjeru stjecanja znanja i vještina primjene industrijskih računala u proizvodnim procesima. Projekt će se provoditi od 1.6.2017. do 31.5.2019. godine.

 - članak od 14.11.2017.


Današnja uspješna proizvodna poduzeća u proizvodnim procesima koriste strojeve naprednije tehnologije upravljane pomoću industrijskih računala te je stoga glavni cilj projekta osposobiti učenike za primjenu industrijskih računala i mikroupravljača u nastavi, od samog odabiranja komponenata (projektiranja) i sastavljanja računala do programiranja cjelokupnog sustava. Učenici će moći sami osmisliti mehatronički sustav koji će moći izvoditi specifične radnje. Osmišljavanje mehatroničkog sustava odnosi se na odabir i priključivanje elektroelemenata na industrijska računala (kao što je npr. PLC proizvođača Unitronics) ili na mikroupravljače koji zatim upravljaju tim mehatroničkim sustavom. Tako samostalno osmišljen i sastavljen mehatronički sustav učenici će programirati. Osim programiranja industrijskih računala, učenici će naučiti programirati mikroupravljač Arduino koji služi za upravljanje jednostavnijih mehatroničkih sustava.

Posebnim ciljem projekta želi se ojačati suradnju i interakciju među učenicima Srednje škole Buzet i Srednje tehničke škole Kopar s naglaskom na usavršavanje stranih jezika i uklanjanje jezičnih barijera, odnosno povećanje svijesti sudionika o različitostima drugih kultura i država te omogućavanje aktivnog sudjelovanja u društvu i razvoj osjećaja pripadnosti europskom kulturnom i gospodarstvenom krugu.

Učenici koji će sudjelovati u projektu polaznici su 4. b (završnog) razreda strukovnog programa za zanimanje Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom. S obzirom da je riječ o dvogodišnjem projektu, bit će obuhvaćene dvije generacije učenika. U školskoj godini 2017./2018. prva aktivnost mobilnosti uključuje polovicu učenika 4. b razreda, točnije njih osmero dok druga aktivnost mobilnosti uključuje drugu polovicu 4. b razreda, preostalih osmero učenika.  U školskoj godini 2018./2019. u trećoj aktivnosti mobilnosti sudjelovat će prva polovica učenika  4. b razreda, točnije njih osmero, a  preostala polovica učenika, točnije njih devetero, sudjelovat će u četvrtoj aktivnosti mobilnosti.

Sve četiri aktivnosti mobilnosti, odnosno svaka od četiriju grupa učenika imat će isti program mobilnosti koji će biti usmjeren na usavršavanje i osposobljavanje u području mehatronike. Učenici će izvoditi razne vježbe u kojima će morati povezivati ulazne i izlazne pneumatske elemente, priključiti ih na industrijsko računalo i zatim to računalo programirati (koristeći ladder diagram).  Osim praktične nastave, učenici će imati organizirane i vođene posjete slovenskim poduzećima koja koriste mehatroničke sustave u svojoj proizvodnji.


Margareta Gumilar i Sanja Pincan

koordinatorice EU projekata          





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju