Saka vas ima svoj glas
Autor: Irina Kosanović, 24. 2. 2016.

PROJEKT „SAKA VAS IMA SVOJ GLAS“

Priprema izložbe

Posvuda vlada  dobro raspoloženje. Iz učionice biologije dopiru mirisi raznovrsnog bilja, jabuka i  dunja, dovršeno je postavljanje svih eksponata. U učionici hrvatskoga jezika još uvijek vlada velika užurbanost, raspoređuje se stari alat, dokumenti, uređuju preostali izložbeni prostori. Svečani stol u učionici matematike spreman je za uzvanike. Na njemu se ističe ukras od  začinskog bilja koji su tijekom jutra izradili vrijedni učenici, a svjetlost starih petrolejskih svjetiljki stvara toplo i ugodno ozračje.

Ela Pahor, 2. g

Prezentacija projekta i otvaranje izložbe

Nakon „Moje Ćićarije“ u našoj je Školi realiziran projekt „Saka vas ima svoj glas“. Tako se nastavilo provođenje programa Međunarodnih Eko-škola, istraživalo i upoznavalo zavičaj naših učenika iz područja Dragušćine, Račišćine i Vrhuvšćine. Na projektu se radilo čitav mjesec, a posebno su marljivo svoj zavičaj istraživali učenici Petar Ribarić, Martina Černeka, Armin Krivičić,  Luka Rašpolić, Marko Krivičić, Kristijan Šćulac, Marin Krušvar, Vanesa Jurada, Barbara Brženda, Katarina Muzica, Alesia Nežić, Loren Kontić, Aleks Krivičić i  Manuel Fabijančić uz veliku pomoć i podršku svojih roditelja, prijatelja i susjeda. Fotografirali su atraktivne prirodne ljepote, kuće, crkve i druge objekte stare istarske arhitekture na ovim prostorima. Izradili su mali razlikovni rječnik Dragušćine, Račišćine i Vrhuvšćine, zabilježili obiteljske nadimke, skupljali tradicionalni alat, posuđe, prekrivače i ostale uporabne predmete. Recepte za tradicionalne gastronomske specijalitete i ove su godine rukom ispisale mame, tete i nonice naših učenika.. Sakupljeno je ljekovito bilje i izloženo sa starim receptima narodne medicine po čijim su uputama uspješno njegovane rane i liječene bolesti.

Posebno mjesto u izložbenom prostoru rezervirano je  za istaknute umjetnike i sportaše s Dragušćine, Račišćine i Vrhuvšćine - književnika Miroslava Sinčića rođenog u Račicama, kipara Darija Krivičića rodom iz Oslića te Mladena Juradu iz Jurada, člana Sportskog društva paraplegičara Pula koji je postigao zapažene uspjehe u streljaštvu. Drago nam je što je naš gost na otvorenju izložbe bio i gospodin Mladen Kontić iz Kontića čija je vještina izrade košara od pruća nadaleko poznata.

Predstavljanje projekta i otvorenje izložbe održano je 20. studenoga 2015. u prostorima Škole. Stihovima i glazbom svoj su zavičaj mladi Dragućani, Račičani i Vrhuvci predstavili i u prigodnom programu. Marko Krivičić, učenik 2. b razreda interpretirao je svoju pjesmu „Ognjišće“, a Martina Černeka, učenica 2. g  pjesmu „Žena“ Miroslava Sinčića. Kao Gunjci iz Šćulci predstavili su se mladi glazbenici Luka Rašpolić, učenik 2. b razreda na klarinetu i gost iz Područne škole Vrh  Markus Čubrić, učenik 8. razreda, na kontrabasu, a ugođaj su upotpunili ugodni glasovi djevojaka iz Vrha okupljenih u vokalnoj skupini Vetta.

Nakon razgledavanja izložbe, posjetitelji su uživali u ukusnim specijalitetima (maneštri, gulašu, nadevi) koje su pripremile vrijedne domaćice iz Krušvara i Kontića, a posluženi kolači također su stigli s Dragušćine, Račišćine i Vrhuvšćine.

Izložba je za sve zainteresirane građane bila otvorena tijekom subote i nedjelje.

Jelizaveta Sulimanec i Petar Ribarić, 3. g