"Susret ljudskih prava"
Autor: Irina Kosanović, 1. 7. 2015.

27.1.2015.

„SUSRET LJUDSKIH PRAVA“

U utorak, 27. siječnja 2015.   prisustvovali smo prvom „Susretu ljudskih prava“ održanom u sklopu europskog projekta „Do the right(s) thing“ u Puli u Domu sportova Mate Parlov. Na manifestaciju su bile pozvane sve srednje škole u Istri, a odazvalo se čak više od 4000 učenika i profesora –  dom je bio krcat! Bogat program započeo je predstavljanjem videa koji su osmislili učenici srednjih škola na temu Održivost okoliša. Među njima je bio i edukativni video o Mirni naših učenika 3. g razreda, Luke Petohleba, Karla Nežića i Erika Urana.

Slijedilo je zagrijavanje uz poznatu grupu Barbari. Nakon glazbenog dijela počeo je i onaj „ozbiljniji“ koji se sastojao od nekoliko kratkih predavanja. Tako nas je  Korado Korlević upoznao s mogućnošću preseljenja na druge planete, kuhar David Skoko govorio je o važnosti zdrave prehrane i očuvanja mora,  Bruno Kostelić podsjetio je na štetnost ilegalnih odlagališta i važnost recikliranja, Irena Vukmanov Širokov upoznala nas je sa šokantnom činjenicom da se čak 1/3 proizvedene hrane baci, a Nenad Kuftić i Andrea Gross Bošković upozorili su nas da ne budemo pasivni, da branimo svoj planet i borimo se za njega. Susret su zanimljivijim učinile razne plesne skupine, zborovi i školski bendovi koji su nastupali između predavanja, ali i simpatični voditelji. Sve je završilo pjesmom Johna Lennona „Give peace a chance“  i tisućama upaljenih mobitela u zraku.

Alisa Fabris, 3. g